Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 22.06.2011 06:41:00 

ANDULKY

Tokanie a párenie
ačiatok tokania spoznáte jednoznačne. Samček sa bude rozčúlene uchádzať o svoju partnerku. Kvoká, kričí, do všetkého okolo seba šťuchá hornou časťou zobáka, predovšetkým ale do zobáka svojej partnerky.  
 
Stále častejšie sa k nej približuje, tancuje pred ňou na bidielku s rýchlymi pohybmi hlavy hore a dole, pričom sa mu zreničky celkom zúžia. Bielko oka je vtedy u neho mimoriadne výrazné. Trhá ako divý so zvončekom, nechá si ho víriť okolo hlavy, zorčúlene sa natrasuje, šuchorí pierka na hlave. Samička sa zo začiatku tvári, že to na ňu nijako nepôsobí. Odrazu sa však k nemu sama približuje a ľahko prikrčená sa ním nechá kŕmiť. Ide o akúsi nepísateľnú dohodu párov o deľbe úloh počas hniezdenia a starostlivosti o mláďatá v búdke. Úlohou samčeka počas hniezdenia je kŕmenie samičky, ktorá vtedy nevychádza z búdky za potravou. Ako predohru pohlavného vzrušenia skúša samček stúpiť samičke na chvost.
Tá rýchlo uniká, zdá sa ale, že jeho správaniu veľmi dobre rozumie, pretože nereaguje agresívne.
K páreniu napokon dochádza po dlhšom tokaní. Samička vyzve samčeka na párenie tým, že sa prikrčí na bidielku, zadoček zodvihne dohora, rozprestrie chvost a krídla zvesí po bokoch. Samček vylezie samičke na chrbát, zobákom sa zachytí operenia na krku, bokom sa nakloní dozadu, aby sa obe ich kloaky stretli. Roztiahne nad samičkou jedno alebo obidve krídla, ktorými si pomáha udržiavať rovnováhu. Aj samička už má vtedy zreničky zúžené a iba nehybne prikrčene stojí, kým samček nedokončí tento milostný akt.
 
 
Počas celého času párenia samček nežne cvrliká. Po skončení samičku nakŕmi, ako keby ju chcel odmeniť za prejavenú náklonnosť. Páriky anduliek sa k sebe správajú naozaj ako zaľúbenci a pozorovanie ich správania je nesmierne zaijímavé a milé.
 
 
 
 
 
 
TOPlist