Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 22.06.2011 06:41:00 

ANDULKY

Pohlavie anduliek
   Priznám sa, že aj keď chovám andulky už "pár" rôčkov a rukami mi prešli doslova desiatky týchto operencov, stále mi občas robí problém rozoznať ich pohlavie. U dospelých anduliek to dokážeme poväčšinou veľmi jednoducho. 

mladý samčekDospelý samček

 

 

Dospelý samček má ozobie tmavomodré. Počas života sa môžu samčekovi vytvoriť na ozobí tmavohnedé škvrny, ktoré sa časom stratia, alebo už zostanú natrvalo. Stáva sa to však zriedkavo. Vlani sa jednému môjmu samčekovi zafarbilo pôvodne modré ozobie takmer úplne na hnedé. Môže to byť zmenou hormónov, alebo sa môj samček preorientoval na iné pohliavie. Laughing 

 

 

dospelá samička

dospelá samička

Dospelá samička má ozobie béžové, hnedé, prípadne bledomodré s bielymi  okrajmi okolo nozdier. Ozobie sa zvykne meniť v období párenia a hniezdenia. Buď úplne stmavne do hneda, inokedy úplne vybledne, niekedy aj úplne do biela. Záleží to od konkrétneho jedinca.

 

    

        

 

 

      Rozoznanie pohlavia u mladých anduliek je už o niečo zložitejšie a nie vždy sa dá so stopercentnou istotou povedať, či daný jedinec je určite samička alebo samček.

 

 

Mladý samček má ozobie ružové, prípadne fialové. V priebehu asi 2-4 mesiacov sa u tmavo sfarbených samčekov ozobie sfarbí na tmavomodré. U svetlokrídlych foriem sa zvykne ozobie zfarbiť na tmavomodro až v priebehu dvoch rokov, niekedy i neskôr a niekedy vôbec. Mám štvorročnú žltozelenú šedokrídlu andulku, ktorá mala po celý čas ružové ozobie, z čoho som usúdila, že ide o samčeka. V poslednom čase sa jej však ozobie začalo farbiť do hneda a so samčeka je nakoniec samička. Aj tu je vidieť, že roroznať pohlavie pri andulkách je niekedy poriadna "veda". 

 

 

 

 
              mladá samička          

 

Mladé samičky zvyknú mať ozobie ružové alebo fialové s bielymi okrajmi okolo nozdier. Vo veku približne troch až štyroch mesiacov sa ozobie samičky začína zafarbovať do béžova. 

 

 

 

     

      Často sa stáva, že vám v chovprodukte núkajú andulku, ktorá má bledomodré ozobie s bielymi okrajmi okolo nozdier s tým, že je to určite samček. Chyba. Ak ide o mladú andulku, je to s najväčšou pravdepodobnosťou samička. Na druhej strane, sa predavači veľakrát domnievajú, že ružové ozobie mávajú samičky. Zasa chyba. Ak je to opäť mladá andulka, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o samčeka.

  

 

Takže si to na záver zhrnieme: Dospelý samček - tmavomodré ozobie, mladý samček - ružové, prípadne fialové ozobie, dospelá samička - béžové, hnedé, alebo bledomodré ozobie s bielymi okrajmi okolo nozdier, mladá samička - bledomodré ozobie s bielymi okrajmi okolo nozdier, prípadne ružové ozobie taktiež s bielymi okrajmi okolo nozdier.

 
     
 
TOPlist