Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 22.06.2011 06:41:00 

ANDULKY

Mláďatá
Ak si chceme byť istí, či sú vajíčka oplodnené, približne na 7-10 deň od znesenia prvého vezmeme vajíčka z búdky a presvietime ich oproti žiarovke. Oplodnené vajíčka majú tmavé špičky, prípadne sú tmavé už do polovice, podľa toho, koľko dní prešlo od ich znesenia a po ich stenách je vidieť tenučné červené vlákna.
 
      Neoplodnené vajíčka sú svetlé, priesvitné, bez tmavých špičiek. Ak sú všetky vajíčka neoplodnené, je potrebné ich samičke odobrať. Samička sa po odobraní vajíčok bude správať pár dní zmätene, no neubíži jej to. Buď prestane na nejaký čas znášať, alebo sa začne znovu páriť a znesie ďalšie vajíčka. Ak v znáške nájdeme medzi opolodnenými vajíčkami niekoľko neoplodnených, neodstraňujeme ich hneď, ale až po vyliahnutí posledného mláďaťa, a to z toho dôvodu, že pri odobratí niekoľkých vajíčok by mohla samička zanechať celú znášku. Znesené vajíčka samička pravidelne otáča, aby boli rovnomerne zahrievané. Priemerná znáška pozostáva zo 4-6 vajíčok. 
 
 
        Z vajíčok sa na 18 deň od znášky prvého liahnu každý druhý deň mláďatá vo veľkosti 2-3 cm, ktoré rýchlo rastú a pribúdajú na váhe. Z mojich vlastných skúseností sa však niekedy stáva, že sa liahnutie  môže o nejaký deň predĺžiť a ani intervaly medzi liahnutím nemusia byť vždy iba jeden deň.   
 
   
  Liahnutím mláďat sa z búdky začína ozývať tichučké pípanie, ktoré sa zosilňuje primerane ich rastu. Je potrebné búdku denne kontrolovať, pre prípadný úhyn niektorého z mláďat, ktoré treba ihneď odstrániť, aby sa jeho rozkladom nezavliekla medzi ostatné mláďatá prípadná infekcia.
 
Nevyháňajte samičku z búdky násilím, radšej počkajte, kým nevyjde von sama, aby sa vyprázdnila.
 
 
 
        
         3-4 dňovému mláďaťu začína rásť prvé páperie. Približne na deviaty deň sa mu otvárajú oči a začínajú rásť letky na krídlach a chvostové pierka. Samček stále kŕmi iba samičku, ktorá zasa kŕmi mláďatá.
 
Už dvojtýždňové mláďa sa začína pomaly vyfarbovať a podľa chvostových a krídlových letiek sa dá zistiť, akej farby bude. Samček vtedy vchádza do búdky aby nakŕmil samičku a staršie mláďatá, kým ona kŕmi tie mladšie. Často sa z búdky ozýva trepotanie krídel mláďat, ktoré si takto precvičujú krídla pre ich budúci let.
 
 
 
 
 
 

         
Ako 4 týždňové sú úplne operené a začínajú vykukovať z búdky a rozhliadať sa po okolí. Samička začína opúšťať búdku, aby sa sama najedla a mláďatá ostávajú poväčšinu dňa v búdke samé, pričom ich kŕmia obidvaja rodičia. Búdku opúšťajú ako 4,5 až 5 týždňové a asi týždeň ich mimo nej ešte dokrmuje otec. 6 týždňové mláďatá sú samostatné, vedia samé prijímať potravu a opúšťajú svojich rodičov.
 
 
 
 
 
 
 
 

       
 
 
 
 
 
 
 
 
      Samostatné mláďatá je potrebné oddeliť od rodičov, ktorí sa poväčšinou pripravujú na novú znášku a mláďatá od seba niekedy dost "surovo" vyháňajú.
TOPlist